
PROMPT – Prompts for Restructuring Oral Muscular Phonetic Targets – módszer
Az 1970-es években, Amerikában Debora Hayden azonosított be olyan izomcsoportokat az arcon, amelyek külső, határozott taktilis érintésével az adott hang artikulációjának helye, az izomzat összehúzódásának típusa és mértéke, a mozdulat átvitele és a hangzó időtartama érzékeltethető. A PROMPT a zöngeképzés, az állkapocsmozgás, az ajak- és arcizomzat, a nyelvmozgás egyensúlyának helyreállítására, valamint mozgási síkok fejlesztésére a koartikulációban, a mozgások koordinálttá válására használható a hétköznapi beszédben.
A terápia 6 hónapos kortól kezdve alkalmazható. Felső életkori határ nincsen. Magyar nyelven a 3 – 3,5 éves kortól kezdődő terápia a leghatékonyabb.
A módszert sokféle kórkép esetében lehet alkalmazni: megkésett beszédfejlődés, nyelvi zavar, expresszív beszédzavar, izomtónus zavar, idegrendszeri sérülések, autizmus spektrumzavar, enyhe fokú hallássérülés, CP, apraxia/diszpraxia, afázia, mozgássérülés, a beszédfolyamatosság zavara (dadogás, hadarás).
A logopédus finom, de határozott nyomások, érintések segítségével a hangképzésben részt vevő állkapcsot, orális izmokat, ajkakat és a nyelvet külsőleg stimulálja a hangok, szavak és kifejezések helyes formálásában. Segít abban is, hogy a helytelen, felesleges artikulációs mozgásokat (pl. állkapocs csúsztatása) leépítse, korrigálja.
Speciális terápia lévén nagyon fontos a tudatos tervezés, előkészítés. A terápia nemcsak a
hagyományos motoros oldalról közelíti meg a kliens kommunikációs nehézségét, hanem globálisan a szociális-emocionális és a kognitív-nyelvi területre is fókuszál.
A terápiát lehetőség szerint a szülő(k) aktív közreműködésével érdemes megvalósítani. A PROMPT terápiának van egy úgynevezett szülőbarát képzése is, ahol olyan alapfogásokat tanítanak számukra, amellyel hozzájárulhatnak gyermekük sikeres fejlesztéséhez.
Fejlesztést keresel? Lépj velünk kapcsolatba!